Kamery telewizyjne wspomagają ochronę domów jednorodzinych i kompleksów wielomieszkaniowych. Coraz częściej stosują ją także agencje ochrony jako sposób na weryfikację sygnału alarmowego, co powoduje, że systemy telewizji dozorowej stają się doskonałym uzupełnieniem sygnalizacji włamania i napadu.
Systemy telewizji dozorowej składają się z następujących elementów:
- Kamery - w przeciwieństwie do znanych ogólnie kamer do zastosowań domowych, kamery w telewizji dozorowej są jednym z elementów potrzebnym do skonfigurowania systemu.
- Obiektywy
- Monitory.
- Przełączniki wizji, dzielniki ekranu, multipleksery - urządzenia służące do "zbierania" obrazu z kamer.
- Przełącznik wizji - najprostsza wersja. Pozwala na oglądanie obrazu z kamer (od 4 do 16) na pełnym ekranie. Ograniczeniem jest fakt, że na ekranie możemy oglądać tylko jedną kamerę. Ich przełączanie może odbywać się ręcznie lub automatycznie (co zaprogramowany okres czasu)
- Dzielnik ekranu (tzw. Quad) - oprócz funkcji, które ma przełącznik, może wyświetlić na ekranie obraz z czterech kamer, dzieląc ekran na cztery równe części.
- Multiplekser - najbardziej zaawansowane urządzenie z tej grupy. Obsługuje zwykle od 4 do 32 kamer. Pozwala na oglądanie kamer pojedynczo lub na podzielonym ekranie (w sekwencjach 4, 9,16,lub 32 kamerowych). Multipleksery na ogół stosowane są wtedy, gdy zachodzi potrzeba nagrywania obrazu za pomocą magnetowidu. Posiadają bardzo przydatne w tym celu funkcje, takie jak np. detekcja ruchu. Reagując na zmiany w określonych miejscach ekranu multiplekser może załączyć lub wyłączyć magnetowid. Oprócz tego umożliwia odtwarzanie z magnetowidu tylko jednej wybranej kamery na pełnym ekranie.
- Rejestratory - służą do rejestracji obrazu z kamer. Najprostszym rozwiązaniem jest karta VCR. Umożliwiają one rejestrację obrazu z kamer na twardym dysku komputera. W takiej opcji długość zarejestrowanego materiału zależy tylko od pojemności dysku. Bardziej profesjonalną odmianą urządzenia do zapisu cyfrowego jest rejestrator cyfrowy. Stosowany jest na ogół w systemach, w których zastosowanie zwykłej karty VCR wiązałoby się z ryzykiem np. sabotażu (dostęp do komputera przez różnych użytkowników lub internet) czy też utraty danych (niestabilne systemy operacyjne). Rejestrator cyfrowy to połączenie wielokanałowego multipleksera i twardego dysku (na ogół wymiennego) lub zespołu dysków. Zaletą tego rozwiązania jest mała możliwość dostępu przez osoby niepowołane (kody dostępu, obudowy zabezpieczane mechanicznie), a także możliwość rejestracji dużej ilości materiału (rejestratory spotykane na naszym rynku mają obecnie inststalowane dyski do zapisu obrazu od 500 GB do 16TB więcej możemy równierz dodatkowo podłączyć dodatkowe macierze dyskowe).
Zaletami telewizji dozorowej są:
- Wysokie bezpieczeństwo mienia firmy. (w obiektach wyposażonych w kamery spada ilość kradzieży).
- Nagrany materiał może zostać wykorzystany w przypadku kradzieży bądź wypadku, jako materiał śledczy dla policji.
- Zdalna kontrola pracy pracowników (pracownicy posiadają świadomość stałej kontroli ich pracy - zdyscyplinowanie i poprawa wydajności pracowników).
- Łatwe przechowywanie i przeglądanie zapisu telewizyjnego, szybkie poruszanie się, przeglądanie zapisanych nagrań.
- Sterowanie kamerami za pomocą programu komputerowego.
- Kompresję zapisu wideo dowolnym kodekiem video (xvid, divx) i audio.
- Możliwość łączenia się z systemem telewizji przemysłowej za pomocą połączenia internetowego z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, połączenie z serwerem jest zabezpieczone systemem haseł znanych tylko właścicielom lub wybranym pracownikom.
- Wybrane fragmenty zapisu CCTV można przechowywać dowolnie długo na dyskach serwera, albo zapisywać na płyty CD lub DVD; Obraz kamer można wykorzystać także do celów promocyjnych (np. stronach www) lub dołączając filmik do promocyjnego CD-ROMu.
- Możliwość obserwacji w ciemności, dzięki wykorzystaniu reflektorów światła podczerwonego.
- Możliwość stosowania kamer w różnych warunkach np. o znacznej wilgotności (nawet pod wodą), w niskiej lub wysokiej temperaturze stosując różnego rodzaju obudowy.
- Całodobowa obserwacja strzeżonego obszaru w różnych warunkach.
- Całodobowa rejestracja obrazów ze wszystkich kamer jednocześnie.
- Szybkie wykrywanie sytuacji niebezpiecznych (np. zagrożenia pożaru).